• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi15
Bugün Toplam99
Toplam Ziyaret15027374
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Gerdi veya Girdi Aşireti

Kökenleri  Millattan öncesine  kadar dayanan kürt tarihinin en eski ve köklü aşiretlerindendir. M.Ö.400. yüz yılda yaşamış olan Yunanlı  Komutan Xenophone ,Onbinlerin dönüşü (Anabasis) isimli yapıtında Mezopotamya’daki Fırat  Havzasında bulunan Kunaksa’ya kadar olan  coğrafyada gördüklerin anlatırken  Gordiyene halkından bahseder. Bu ismin günümüzde Gerdi veya Girdi olarak telaffuz  edildiği iddia edilmektedir. Bu güne kadar kolları ile beraber ismi tespit edilen hiçbir aşirete bağlı olmadığı veya herhangi bir aşiretin kolu olmadığı iddia edilse de  Sir Mark Sykes Bu aşiretin İran topraklarında yaşayan en büyük kürt hanedanlarından  olan Babanların bir kolu olduğunu yazar (Kaynak:Mark Sykes,The Kurdish Tribes  of The Ottoman Empire)

Bu aşiretin kökenlerinin Türk olduğuna dair bir takım söylentiler  ortada dolaşıyorsa da bunu destekleyecek herhangi bir belge bulunamamıştır. Tamamen söylentiden ibaret olduğu tahmin edilmektedir.

Merhdad R.İzady, "Kürtler" isimli eserinin 82.sayfasında Gerdilerin kürt olduklarını iddia ederek şu ifadeleri kullanır: Med İmparatorluğunun dağılmasından sonra ortaya çıkan Ahameni İmparatorluk yönetimi altında bir çok bağımsız kürt yönetimi doğmuştu. Tamamen bağımsız bir yapıya sahip olanlar arasında  Batı Elbruz'daki  Amard krallığı (Modern Kürt Amardlu/Amarlu bölgesi) ile kuzey-orta kürdistandaki(Modern Girdi kürtlerinin bölgesi) Gordealılar (Karduk,Carduchi, ve cardacian gibi farklı isimlerle bilinir) vardı. Bu ifadelerden anlaşılacağı üzere,  Girdi veya gerdiler, gordealılar veya karduk kürtlerinin devamı bir kürt aşiretidir. (Kaynak:Merhdad R.İzady/ Arrian,Anabasis, III 23. 24 :Pliny NaturalHistory, VI.xviii 47:Diodorus, Library of history XIV.xvii.3-6)
Kitabın 75. Sayfasında ise ;M.Ö.6.Yüzyıl başlarındaki Babil Tabletlerinde; Van Gölünün çevresindeki Qurtie veya KUrtie dağ krallığının Kasitler tarafından Feth edilmersinden sonra,  Masallar Şehri olarak tanımlanan  Kardak'yı kendilerine sadık olan muhafız  bölgeler arasında saydılar. Kardaka'daki  Bu kürt klan ismi zaman içinde evrime uğrayarak, Yunanlı tarihçilerin bahsettiği Kardukhoi/Carduchi, ve  Romalıların söz ettiği Gordyene  Kürtlerin Modern Girdi Klanı haline getirdi.

İran, Ağrı İlinin kuzeyi, Kısmen Van, Muş, Hakkari, Şemdinli,Çukurca  ve Hewler’in kuzeyi ile Köysancax etrafında yaşarlar. Ancak bir arada yaşamamalarına rağmen dağıldıkları bölgelerde Gerdi veya Girdi ismini muhafaza etmişlerdir.Yani başka isimler altında yeni kollar oluşturmak yerine, Gerdi veya Girdi ismini tercih  etmişlerdir.

Kürt araştırmacı ve  yazar Muhammed Emin Zeki Beg  Hewler  ve köysancax mıntıkasında yaşayan Gerdilerin   sayısını 1931 yılı verilerine  göre 630 aile olarak vermektedir. Ancak İngiliz General ve  Kürdolog-araştırmacı  Sir Mark Sykes Bu aşiretin aile sayısını çok daha aşırı rakamlarla ifade etmektedir.  

Mark sykes 1906 yılında yazdığı eserinde İrandaki  Gerdi aşiretini iki bölüm halinde  ele alır.
Birinci bölümde;Khosnao ve Wazna  bölgelerindeki Gerdi aşiretinin 6.000 aileden  oluştuğunu yazarken, Aşiretin genel karakteristik  özelliklerinden şöyle bahseder;
Bu bölgede yaşayanlar Ekseriyetle  çobanlıkla geçinen çok çalışkan bir halktır, aynı zamanda tarımla uğraşan çok güçlü savaşçılardır, soygunculuk yapanları da var, bir kısmı çok zengin ve  sağlıklıdırlar, Pers kılık kıyafetleri ile gezerler, korkunç derecede iyi  at binicidirler, zenginleri Xoşnavi  aşiretinden bir çok kimseyi  yanlarında istihdam ederek  çalıştırırlar, Yaz aylarını Wazna (Vazna ilçesi) mıntıkasındaki mer’a ve yaylalarında geçirirler, Ushsakkaf  denilen yerde  misafir ve konukları için  güzel hazırlanmış konutları vardır. Bir kısmı sürekli burada yaşar, bir bölümü de Ain Kawa denilen  yerin batısında bulunan  4 saat uzaklığındaki bir bölgede hayat sürerler, bunlar genelde aşırı atak soyguncu ve yol kesenlerdir.

İkinci Bölümde ise; Bu bölümde bahsi geçen Girdi veya Gerdi'liler,  yaklaşık olarak 1.200 hane civarında olup, Ushakkaf yöresindeki Babanlar ile beraber yaşarlar, Girdmamik denilen  yerden buraya 60 yıl önce göç  etmişlerdir.(Bu tarih 1840 yılına denk gelmektedir.) Bunlar artık yaz aylarında çadır kurmayı terk etmişler, ve çevredeki dağlarda yaşayanlardan değiller, yani konutlarda yaşarlar, çok çalışkan ve zengindirler, bu kol ana  aşiret Girdiler ile  hala karışık yaşarlar, Ushakkaf’taki ana aşiret reislerine  her ilk bahar’da hediyeler göndererek bağlılık ve akrabalıklarını gösterirler.
Araştırmacı Kaptan Hay   ise Sadece Erbil (Hewler) civarında  20’den fazla köyleri olduğunu  kaydeder.
Gerdi Aşireti, Aynı zamanda Şemdinli  bölgesinin en önemli aşiretlerindendir. 1930’lu yıllardaki Oramar isyanında liderleri  Oğuz Bey vasıtası ile isyancılara büyük destek verdiği iddia edilmektedir.  Burada yaşayan Gerdi aşiretinin bir kısmı’da  sınırın öteki tarafında yaşamakta olup bir birileri ile iletişimleri devam etmektedir.  Aşiretin bazı  mensupları koruculuk yapmaktadır

Gerdi Kürtleri toplu halde.1915

Derleme Memedé Kazım.
www.semskiasireti.com

Araştırmalarımız sürüyor, İlave ve düzeltmeler yapılacaktır. Sağlıklı ve gerçek bilgilerinizi bizimle paylaşınız.
 
Not: Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve başka alanlarda kullanılamaz.
 
 
..

17342 kez okundu

Yorumlar

     03/05/2022 14:05

Gerdi aşireti Malatya tepehandada varmı
Misafir - Ahmet Çankaya

Tarih     14/10/2016 19:34

Mereba arkadaşlar o pkk karşı çkan aşiretinin bir üyesiyim yorumları ukuyunca gerçekten böyle bi aşirete sahip olduğum için kendimle bu konunun başını çeken babamlada dedim yorum yazan kardeşlerime cevap yazayım her zaman her yerde bizim için vatan en önemli aktürdür bunu lanet olası pkk ya karşıda bu vatan tehdit olacak herşey için yanınızdayız Türkiye cumhuriyeti belki yolunuz düşer semdinliye gelirsiniz mutlaka dereciğe bekliyorum haydi kalın sağlıcakla#HERŞEY VATAN İÇİN#
Misafir - Fatih

Kurdikan     13/10/2016 04:50

Benim dedelerimiz de kurdikan veya girdi-girdikan lar Yukarda zirkan kökenli olduğumuzu belirtmişsin Bizim dedelerimiz neden bizlere zirkanlı olduğumuzu söylemedilr Sorsuklarımın hepsi de biz zirkanlarla akraba değiliz diyorlar Durumu daha da aydınlatırsan sevinirim Cevabınızı bekliyorum
Misafir - Hasan

gerdi -girdi     05/11/2015 20:56

Gerdi- Girdi aşiretinin reislerinden Oğuz Bey adının nesillerce nasıl geldiğini neyi hatırlattığını nasıl açıklayacaksın?
Misafir - misafir

kardeslik     17/09/2015 16:57

türk kürt kardestir. PKK ya karsi birlesmeniz bu bagi kalinlastirir. allah yardimcimiz olsun selam ve dua ile
Misafir - allah razi olsun

KÜRT TÜRK KARDESTİR     11/09/2015 22:04

COK SEVINDIRICI BIR HABER BU.INSALLAH DIGER ASIRETLERDE SİZİN GİBİ PKK'YA KARSI SAVAS KARARI ALIRLAR.BIZIM ATALARIMIZ BIRLIKTE SAVASTILAR KARDESIM.BENIM DOGUDA BIRSURU EVIM VAR SAHİBİNİ TANIMADIGIM AMA RAHAT KALABILECEGIM.SİZİNDE BURALARDA EVLERINIZ VAR KURT KARDESLERIM.BU MEMLEKET HEPIMIZIN.ALLAH HEPİMİZİN DUALARINI KABUL ETSIN INSALLAH!!!
Misafir - deniz

     10/09/2015 17:39

Rabbim ümmeti Muhammedi bir ve bütün eylesin inşallah bu kararı alanlara rabbim yardımcı olsun...
Misafir - ülkücüRTE

Allah sizden razı olsun     10/09/2015 17:02

hakkı gör hakkı gözet batıl batmaya mahkum. Allah sizi iki cihanda rızıklandırsın kardeşlerim. türkü, arabı, kürdü, lazı, çerkezi ne olursa olsun Allah kulu ve müslüman ise başımızın üzerinde yeri var. asabiyenin her türlüsü ayaklarımız altındadır. Ya Allah.
Misafir - ahlas

     10/09/2015 16:21

Bir Türk Olarak Sizi Tebrik Ediyorum Rabbim Devletimize Milletimize Birlik Beraberlik Versin
Misafir - misafr

     10/09/2015 16:25

Ne Mutlu Müslümanın Diyene
Misafir - misafr

Tebrik     10/09/2015 10:37

Allah'a inanan ve onun emrettiği ümmet birliğine katkı sağladığınız için teşekkürler
Misafir - selam

     10/09/2015 10:24

Van eski milletvekili İbrahim Arvas Bey, hatıralarında: -“Bendeniz Şemdinan Kaymakamı iken Gerdi Aşireti Reisi Oğuz Bey e sordum: -Bu ad Türk adıdır. Sana nereden gelmiş? Cevaben dedi ki: - Bendeniz yirmi birinci Oğuz’um. Bizdeki anane; baba kendi evlatlarına kendi babasının ismini verir ve böylece, müteselsilen devam eder. Maalesef oğuz Bey Türkçe bilmiyordu. Amcası kılıç bey de öyle… Ve Koçbeyi Aşireti reisi Mehmet Emin de böyle idi.”
Misafir - Türk milleti

GERDİ      10/09/2015 09:55

SİZİNLE GURUR DUYUYORUZ ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN
Misafir - MISTIK

GERDİ      09/09/2015 20:58

ADAMSINIZ ADAM SİZLER LE BİRLİKTE BU HAİNLERİ TEMİZLEYECEGİZ
Misafir - HELAL

Pkkya son     09/09/2015 19:35

Gerçekten doğru yola girdiniz sizlere hayırlı olsun allah sizi korusun
Misafir - melih

Aciklamaniz     09/09/2015 19:51

Bugünkü yapmis oldugunuz aciklamayi takdir ediyorum, zira Türk Milleti ayni düsünceye sahiptir! Allah razi olsun!
Misafir - Halil Akan

Tebrik     09/09/2015 19:35

PKK ağalığından kurtuluşunuz hayırlı olsun. Gerdi veya Kürdi aşireti sağlıklı ömürler dilerim.
Misafir - Yılmaz KURT

barıs sevgi kardeşik     09/09/2015 18:40

bugün pkk ve hdp ye karşı olduğunuzu duydum sevindirici haber bu vatan hepimizin kardeş kardeş yaşamanın ilk adımını atmanız güzel olmuş. hayırlı olsun bende fahri gerdi aşireti mensubu ve sevgisi oluşmuştur saygılar
Misafir - ozkan koroglu

Oğuz Beg     14/05/2015 16:37

Değerli aşiretinizin Türk olduğuna dair söylentiler olduğunu ama bunun belgeye dayanmadığını belirtmişsiniz.1930 Oramar isyanına katılan aşiret beyinizin adının Oğuz olmasını ilginç bulduğumu; komşunuz Herki (Herikli)aşiretinin de Oğuz/Avşar kökenli olduğunu belirtmek için bu mesajı gönderiyorum.saygılarımla
Misafir - merhaba

istanbul     01/12/2013 18:38

Benim dedelerimde sizin gibi Kurdikanların Arap kökenli Şeyh Hasan Ezrakinin soyundan yani Zirkan Aşiretinden geldiğimizi söylerdi.Ama ben araştırdığım kadarıyla Şeyh Hasan Ezraki daha gelmeden evvel Kurdikanlar Van gölünün güneyinde yaşayan Yezidi bir Kürt Aşiretmiş yani Araplarla bir bağlantıları yokmuş.Ben kim olduğumu ve nereden geldiğimi çok merak eden ve araştıran biriyim.Sizinde engin bilgilerinizden faydalanmak istiyorum bana Kurdikan Aşiretinin kimler olduklarını ve nereden geldiklerini anlatırmısınız.Çok Teşekkür ederim,Gellek Sipas.
Misafir - polat

istanbul     01/12/2013 18:43

Çok teşekkür ederim ben Erzurumluyum Kurdikan Aşiretindenim araştıp öğrendiğim kadarıyla Kurdikan Aşiretide Girdi adı ile de biliniyor ben isimler birbirlerine benzedikleri için merak etmiştim.
Misafir - polat

İstanbul'a Cevap     01/12/2013 12:13

Gerdi veya Girdi aşiretini yukarıda belirttiğimiz gibi, tarihçiler, İran Hanedanlarından Baban Aşiretine bağlamaktadır. Gırdıkan'lar ise Arap kökenli zirikan veya Zirki aşiretinin kollarından biridir. Şerefname'de, Zirki Beylerinin kolları, Tercil, İtak veya Atak,Gırdıkan ve Derzin Beyleri'dir. Bu nedenle Gırdıkanlılar ile Gerdi veya Girdi Aşireti arasında bağlantı bulunmadığı kanaatindeyiz.
Misafir - Admin

istanbul     01/12/2013 09:33

Bahsettiğiniz Girdi aşireti Şerefnemede geçen Serhad bölgesindeki Girdi,Girdikan yani Kurdikan aşireti ile bir bağlantısı varmı bu ikisi aynı aşiretlermi
Misafir - polat

istanbul     01/12/2013 09:09

Bahsettiğiniz Girdi aşireti Şerefnemede geçen Serhad bölgesindeki Girdi,Girdikan yani Kurdikan aşireti ile bir bağlantısı varmı bu ikisi aynı aşiretlermi
Misafir - polat

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ