• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam198
Toplam Ziyaret15027473
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Demokratikleşme Paketine göre Abdullah Öcalan Parti Başkanı Olabilir mi?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Demokratikleşme Paketi'ndeki reformların bir kısmı yasal düzenleme, bir kısmı ise idari düzenlemelerle hayata geçirilebilecek.
Peki bu düzenlemelere göre Abdullah Öcalan Herhangi bir parti üyesi olabilirmi?

KISITLAYICI HÜKÜMLER KALDIRILIYOR

Oy verme hakkına sahip olan herkes, partilere üye olabilecek. Bunun için Siyasi Partiler Kanunu'ndaki kısıtlayacı hükümler kaldırılacak. Buna göre artık kamu hizmetlerinden yasaklılar, basit ve nitelikli zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar, kaçakçılık suçları, resmî ihalelere fesat karıştırma veya devlet sırlarını açığa vurma suçlarından biriyle mahkûm olanlar, taksirli suçlar hariç 5 yıl veya daha fazla hapis cezasına mahkûm olanlar, devlete karşı işlenen suçlardan mahkum olanlar ve terör eyleminden mahkûm olanlarla ilgili siyasi partilere üyelik yasağı kalkıyor. Ancak bu suçlardan mahkum olanlardan cezaevinde olanlar Anayasa'ya göre oy verme hakkına sahip olmadıkları için yine partilere üye olamayacaklar.


ÖCALAN PARTİ ÜYESİ OLUR MU?

Düzenlemenin Abdullah Öcalan dahil cezaevindeki herkesin siyasi parti üyesi olmalarının ve daha sonra da başkan olmalarının önünü açtığı yorumları yapıldı. Ancak Başbakan Erdoğan parti üyeliği için "oy kullanma hakkına sahip olma" kriteri olacağını söyledi. Cezaevindeki hükümlülerin oy kullanamayacağına dair Anayasa'da açık hüküm olduğu için, Öcalan ve diğer mahkumlara parti üyeliği yolu paketle açılmayacak. Ancak hükümlülere oy verme yasağı getiren Anayasa hükmü değiştirilir ve paketle getirilen düzenlemeye de o aşamada dokunulmazsa böyle bir ihtimal gündeme gelebilecek. Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda hükümlülerin de oy kullanabilmesine ilişkin AKP, CHP ve BDP arasında önce uzlaşma sağlanmış, ancak MHP'nin İmralı'ya sandık kurulması anlamına geleceği itirazının ardından vazgeçilmişti.

Bu durumda yeni demokratikleşme paketi Abdullah Öcalan'ı kapsamayacak gibi duruyor.
haberler.com

1330 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ