• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam522
Toplam Ziyaret15027797
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Başkent Tiflis'in 100 kilometre kuzeyinde yer alan Mleta köyünde her yıl Paskalya'dan 7 hafta sonra kutlanan Lomisoba, Türkiye'de ''Kurban Bayramı' kutlamalarını aratmayacak görüntülere sahne oluyor

GÜRCÜLERİN KURBAN BAYRAMI
 
 
 
Başkent Tiflis'in 100 kilometre kuzeyinde yer alan Mleta köyünde her yıl Paskalya'dan 7 hafta sonra kutlanan Lomisoba, Türkiye'de ''Kurban Bayramı' kutlamalarını aratmayacak görüntülere sahne oluyor.
 
 
Kökleri Pagan inancı ve Hrıstiyanlığın ilk dönemlerine dayanan Lomisoba, Hristiyanlığın kabulüne kadar Mtiuleti bölgesinde tanrısallık ifade ediyordu. Bu adı taşıyan tapınaklardan biri Ksani ve Aragvi Vadisi’ni birbirinden ayıran sıradağ tepesinde, bir diğeri Mleta Köyü’nde bulunuyor.

Bir halk efsanesine göre tapınak inşa edilirken, Ksani Vadisi pehlivanı ile Aragvi Vadisi pehlivanı güreş tutmuş, Ksani Vadisi güreşçisi galip geldiğinden giriş kapısı oradan verilmiştir. Yine bir efsaneye göre, Lomisoba, yol gösterici Aziz Giorgi’dir ve Horasan’dan yedibin tutsağı kurtarmış, öküz boynuzları üzerinde yol alarak Mleta Dağı’na yerleşmiştir. Onu anlatan efsanelerde Lomisoba savaşçıdır. İnanışa göre, ateş rengi bir atın sırtında olup, elinde kırbacı vardır. Kötülere kırbacını vurduğunda, kötüyü alev almakta ve yanmaktadır. Lomisoba gibi Gürcistan’ın dağlık kesimlerine özgü halen süregelen pek çok geleneksel dini gün bulunuyor.
şeffefgazete.com


1076 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ