• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam444
Toplam Ziyaret15027719
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Ağrı'nın Patnos, Doğubayazıt ve Diyadin ilçeleri ile Van ve Muş'ta 13 Şubat 2010 tarihinde düzenlenen operasyonda tutuklananlar hakkında karar çıktı.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen "Ağrı KCK davası"nın karar duruşmasında rekor hapis cezası çıktı. 4 kişinin tutuklu yargılandığı davada, 11 kişiye toplam 90 yıl 7 ay hapis cezası verildi.

Ağrı'nın Patnos, Doğubayazıt ve Diyadin ilçeleri ile Van ve Muş'ta 13 Şubat 2010 tarihinde düzenlenen operasyonda tutuklanan ve aralarında BDP Genel Merkez çalışanlarının da bulunduğu 18 kişi hakkında "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla açılan davanın karar duruşması Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Hamit Duman (Dilbahar), Nevzat Tekid, Gökmen Çiftçi ve Şefika Bilici ile avukatları Baran Bilici, Cemal Demir, Şaziye Önder, Timurhan Gül, ve Timur Demir ile aileleri hazır bulundu. Duruşmada söz verilen tutuklu olarak yargılanan 4 kişi, Kürtçe savunma yapmak istedi. Kürtçe savunma talebini kabul etmeyen mahkeme heyeti, tutanaklara da "Bilinmeyen dilden konuştu" şeklinde geçirdi.

ÜST SINIRDAN CEZA YAĞDI

Kürtçe savunmanın kabul edilmemesi üzerine tutuklu yargılanan 4 kişinin ifadeleri alınmazken, avukatlar söz alarak davanın siyasi bir dava olduğuna dikkat çekerek, tahliye talebinde bulundu. Sanık ve avukatların beyanlarından sonra duruşmaya kısa süre ara veren mahkeme heyeti tutuklu yargılanan BDP Genel Merkez çalışanları Hemit Duman (Dilbanar) 16 yıl, Şefika Bilici 13 yıl 6 ay, Nevzat Tekid 13 yıl 6 ay, Gökmen Çiftçi'ye 13 yıl 6 ay ile tutuksuz yargılanan dönemin Ağrı BDP İl başkanı Mustafa Akyol 7 yıl 6 ay, Patnos BDP İlçe Başkanı Mehmet Şirin Açık 7 yıl 6, Doğubayazıt Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Babayiğit'e 6 yıl 3 ay, gazeteci Mirza Mehmet Şen'e 6 yıl 3 ay, Patnos Belediye Başkanı Yusuf Yılmaz'a 6 yıl 3 ay "örgüt üyesi oldukları" iddiasıyla hapis cezası verilirken, İlhan Çevik ve Cesim Göktepe'ye ise "örgüt propagandası yaptıkları" gerekçesiyle 10'ar ay hapis cezası verildi.

Karara tepki gösteren avukatlar, alınan karara itiraz edeceklerini söyledi. (Erzurum/DİHA)1493 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ