• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam528
Toplam Ziyaret15027803
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Meclis ilk kez radikal soldan bir ismi ağırlayacak.

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku’nun Mersin’den aday gösterdiği Ertuğrul Kürkçü parlamentoya girme başarısını elde eden bağımsız adaylardan. 1948 yılında Bursa’da doğan Kürkçü ünlü 68 kuşağının gençlik önderlerinden biri oldu. Dev-Genç’in genel başkanlığını yapan Ertuğrul Kürkçü, 12 Mart darbesiyle aranmaya başlandı.

THKP-C lideri Mahir Çayan ve arkadaşları 1971’de Hüseyin İnan, Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan’ın idamlarını engellemek için NATO üssünde çalışan üç yabancı görevliyi kaçırdı. Grup 30 Mart 1971’de Niksar’ın Kızıldere köyünde kuşatıldı. Ağır silahların kullanıldığı operasyon sonucu üç rehine ile birlikte Mahir Çayan ve 9 arkadaşı öldürüldü. Dev-Genç Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Türkiye sol hareketinin en dramatik katliamlarından sağ kurtulmayı başardı.

12 Mart döneminde sıkıyönetim mahkemelerinde yargılandı ve idama mahkum edildi. Ancak 1974 affı nedeniyle ölüm cezası infaz edilmedi. 14 yılını cezaevinde geçiren Ertuğrul Kürkçü, 1986’da tahliye edildikten sonra ünlü “Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi”ni tasarladı ve yayın yönetmenliğini yaptı. Çok sayıda yayın organında makaleler yayınlayan Kürkçü, yaşamını gazetecilik yaparak sürdürüyor. BDP’nin de desteklediği Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku’nun sosyalist kesiminin en önemli isimlerinden biri olan Ertuğrul Kürkçü, seçim çalışmaları sırasında Kürt sorununun yanısıra cinsel ayrımcılığa, kadınlara yönelik şiddete karşı söylemiyle de dikkat çekti.

‘İade-i itibar’

DTP kapatılınca Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk’un milletvekillikleri Anayasa Mahkemesi tarafından düşürülmüştü. Kürt siyasetindeki ılımlı ve uzlaşma yanlısı söylemleriyle dikkat çeken ikili 24. dönem yeniden parlamentoya girmeyi başardı. Böylece Güneydoğu seçmeni, yargının Meclis’ten uzaklaştırdığı bu iki isme tıpkı Leyla Zana gibi vekilliğini iade etmiş oldu.

 

gerçekgundem.com2226 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ