• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam434
Toplam Ziyaret15027709
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: 'Ana dili anayasaya koyunca karnınız doyacak mı? Ekmeğiniz artacak mı? Sırtınıza yeni elbise alabilecek misiniz?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Türk milletinin hiçbir evladı bu ülkenin zencisi değildir, buna inandık. Türk milletinin hiçbir ferdi bu ülkenin ötekisi değildir. Türk milletinden ayrılma rüyası görenler, bağımsız devlet özlemi içinde bulunanlar, akıllarını başlarına almalıdır. Bizim ne verecek bir çakıl taşımız, ne de vazgeçecek bir insanımız var'' dedi.
        
Bahçeli, partisince Diyarbakır'da düzenlenen mitingde, Diyarbakırlılara ''Siz Türk milletinin eşit, onurlu ve yeri doldurulamaz birer mensubusunuz. Siz bizim her şeyimizsiniz. Gönlümüzdesiniz, dilimizdesiniz. Washington'dakiler sizi benden daha fazla sevemez. Brüksel'dekiler benden daha çok anlayamaz. Erbil'deki peşmerge sizi benden daha çok sahiplenemez'' diye seslendi.
        
Bahçeli, ''Türk milletinin hiçbir evladı bu ülkenin zencisi değildir. Buna inandık. Türk milletinin hiçbir ferdi bu ülkenin ötekisi değildir. Bundan asla taviz vermedik. Kimsenin kendi evinde yabancı olmasını istemedik, aklımızdan geçirmedik. Aksini düşünenlerin ise heybetli bir şekilde karşısında durduk. Diyarbakırlı kardeşim, siz bizsiniz biz de siz'' dedi.
        
Sıkıntıyı sadece Diyarbakırlıların yaşamadığını söyleyen Bahçeli, şöyle konuştu:
        
''Elbette sıkıntılarımızın olmadığını iddia etmiyorum. 'Sorunlarınız yok' demek istemiyorum, ama sorunlarla boğuşan yalnızca siz değilsiniz. Sıkıntıyı sadece siz yaşamıyorsunuz. Yurdumun her köşesinde en az sizler kadar problemleri olmuş insanlarımız var. Ancak her sorunu olan ve her derdi bulunan da çözüm veçareyi çıkmaz sokaklarda aramıyor. Türk milletinden ayrılma rüyası görenler,  bağımsız devlet özlemi içinde olanlar akıllarını başlarına almalıdırlar. Bizim ne  verecek bir çakıl taşımız ne de vazgeçecek bir insanımız vardır.''

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Biz, birlikte büyüdük ve Türk milleti olduk. Bilmeyene, anlamak istemeyene, tekrar hatırlatırım ki bu büyük milletin adı, Türk milletidir. Doğduğumuz yer, doyduğumuz yer, ilimiz, yöremiz, anamızın dili, inancımız, kimliğimiz ne olursa olsun, bizim ismimiz Türk milletidir'' dedi.
        
Diyarbakır mitinginde vatandaşlara seslenen Bahçeli, Diyarbakır'da bulunmaktan ve vatandaşlarla bir araya gelmekten dolayı son derece mutlu olduğunu belirterek, ''Bizlerin kavuşmasını nasip eden Cenab-ı Allah'a şükrediyorum'' dedi.
        
Diyarbakır'ın, bugün kendilerine kucak açarak kardeşliğin, birliğin ve sevginin tarafında olduğunu bir kez daha kanıtladığını ifade eden Bahçeli, Diyarbakırlıların misafirperverliklerini gösterdiğini belirtti. Bahçeli, ''Türkiye'nin ve Türk milletinin sonsuza kadar yaşaması için katkı veren, desteklerini esirgemeyen ve dua eden her kardeşimle el ele omuz omuza olacağız'' diye konuştu.
        
Diyarbakır'ın her köşesindeki vatandaşlara buradan en kalbi duygularını gönderdiğini dile getiren Bahçeli, Bismil'i, Çermik'i, Çınar'ı, Çüngüş'ü, Dicle'yi, Ergani'yi, Hani'yi, Hazro'yu, Kocaköy'ü, Lice'yi, Silvan'ı, Sur'u, Yenişehir'i ve Diyarbakır'ı hürmetle ve seviyle selamladığını, herkesi bağrına bastığını ve kucakladığını söyledi.
        
Seçimin barışa, huzura, berekete, bolluğa ve esenlik dolu günlere vesile olmasını temenni eden Bahçeli, bu açık hava toplantısının gerçekleşmesinde emeği geçen Diyarbakır İl Başkanı ile teşkilat mensuplarına takdirlerini sundu.
        
Bahçeli, Diyarbakır'ın çok şey anlattığını, Ziya Gökalap'in Diyarbakır'ın bu vatana bir armağanı olduğunu belirterek, ''Türk milletine eşsiz bir emanetidir. Yaşaması için, bir insanın ülküleri olması gerektiğini, bizlere ulaştıran odur. Tükenmez coşkumuzu, azalmaz milli heyecanımızı ve bitmeyecek millet aşkımızı Gökalp Bey'den esinlendik'' dedi.
        
Cahit Sıtkı Tarancı'nın da Diyarbakır'dan yola çıktığını anlatan Bahçeli, ''İşgal yıllarındaki milli duruşuyla haklı gururumuz olan şair, yazar ve devlet adamı merhum Süleyman Nazif de Diyarbakır'ın Türk milletine hediyesidir'' diye konuştu.
        
Diyarbakır'ın dört ayaklı minaresinin, müşterek değerleri anlattığını ifade eden Bahçeli, Diyarbakır karpuzunun ağızların tadı, sohbetlerin yarenliği olduğunu dile getirdi.
        
-''MERAK ETMEYİN BİZ VARIZ, MHP VAR...''-
        
Bahçeli, ''Ulu Cami, aynı kıbleye baş koyduğumuzu dile getirir'' diyerek, şöyle devam etti:
        
''Dicle nehri özlemlerimizi taşır, sevdalarımızı yüzdürür. Diyarbakır surları, bir bedende aynı ruh olduğumuzu kanıtlar. Tarihe meydan okuyan kadim yapısıyla üzerimize gölgelik olur, ayrılığı değil, bütünleşmeyi sağlayan kemer gibi hepimizi sımsıkı sarar. Gururla söyleyebilirim ki bu şehrin her tarafından tarih ve medeniyet akıyor, her köşesinden asalet ve güzellik fışkırıyor. 'Dağılmaya değil, toplanmaya, dargınlığa değil kucaklaşmaya, kavgaya değil barışmaya, husumete değil uzlaşmaya varım ve hazırım' diyor. Diyarbakırlı kardeşim, 'nifak saçanlardan yoruldum' diyor. 'Küresel ayak oyunlarının tezgahlarından bıktım' diyor. 'Farklılıkları hatırlatarak müştereklerimizin altını oymaya çalışanlardan bunaldım' diye ses veriyor. Ses ver Diyarbakır, sesime kulak ver Türkiye...
        
İnanıyorum ki Diyarbakırlı vatandaşım istismara, fitneye, bölünmeye karşı çare arıyor. Kandan beslenen teröristlere karşı yardım bekliyor. AKP iktidarının aldatmalarına, yalanlarına ve işbirlikçi duruşuna son vermeyi umut ediyor. Merak etmeyin, biz varız, MHP var...''
        
-''OY İSTEMEYE VE SİYASAL FAYDA UMMAYA GELMEDİK''-
        
Buraya Diyarbakırlılardan ''oy istemeye'' ve ''siyasal fayda ummaya'' gelmediğini vurgulayan Bahçeli, öncelikli olarak Diyarbakırlı vatandaşların sorunlarını dinlemeye, dertleşmeye ve hasret gidermeye geldiğini söyledi.
        
Bahçeli, ''Başbakan Erdoğan'ın aramıza ekmeye çalıştığı fitne tohumlarını çürütmeye geldim'' diyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
        
''Kafasında küstahça çizdiği Sivas-Gavurdağı hattını yerle bir etmeye geldim. İnanın bana, bize yönelik iftiraları aşmak için buraya koştum. Ortak  değerlerimizin dilini paylaşmak için buradayım. Bin yıllık kardeşliği ayakta tutmak ve sonsuza kadar yaşatmak amacıyla karşınızdayım. Bin yıllık kardeşliği yaşamak ve yaşatmak için aranızdayım. Milliyetçi Hareketin mesajını, çağrısını sizlere getirdim. Aramıza inşa etmeye çalıştıkları bariyerleri yıkmak için kararlılığımızı getirdim.
        
Ekmeğimizi paylaştık, suyumuzu paylaştık, mahallelerimizi, evlerimizi, özlemlerimizi paylaştık. Cephelerde birlikte mücadele ettik. Balkanlarda birlikteydik, Yemen'de yan yanaydık, Çanakkale'de şahadet şerbetinden birlikte içtik. Hep beraber vatanımızı işgal eden emperyalistlere karşı direndik ve haddini bildirdik. Birlikte güldük, birlikte ağladık, sevgimizi bölüştük ama insanımızı bölmedik. Kız aldık, kız verdik, sıla özlemini hep beraber duyduk. Dokunan kilimlere kardeşliğimizi oya gibi işledik. Alın terimizi, şehit kanlarıyla kazandığımız vatan topraklarımıza düşürdük. Davul, zurnayla halay çektik ve keyif aldık. Deliloyla, Esmerle, Çaçanla, tek ayakla, çifte ayakla birlikte oynadık, birlikte güldük. Asırlarca, el birliği güç birliği yaptık. Aynı geceye yelken açtık, aynı güneşle ısındık. Benzer düşleri kurduk. Yunus'tan, Mevlana'dan ve Hacı Bektaş Veli'den aynı hissiyatı aldık.
        
Dualarımız bir, yakarışımız ve safımız bir oldu. Adımız bir, acımız bir, anımız bir oldu. Biz, birlikte büyüdük Türk milleti olduk. Bu aziz vatan, bin yıl önce gerçek sahiplerini buldu ve ellerde yükseldi. Aradan geçen asırlar boyunca, bu topraklara hep beraber mührümüzü vurduk ve büyük bir millete hep beraber vücut verdik. Bilmeyene, anlamak istemeyene, tekrar hatırlatırım ki bu büyük milletin adı Türk milleti'dir. Kökenleri, dilleri, alt kültür grupları, mezhepleri birlike yaşama ülküsüyle aynı hedefe yönlenmiş ve kopmaz bir bağ ile irtibatını kurmuştur. Zaferlerimiz, yenilgilerimiz, fetihlerimiz tarihe gam vurmuştur. Paylaşılan her düğün, açılan her duvak, doğan her çocuk, sallanan her beşik, tüten her ocak, çekilen her ızdırap, sevinçle tutuşan eller bizi millet yapmıştır.''
        
''Doğduğumuz yer, doyduğumuz yer, ilimiz, yöremiz, anamızın dili, inancımız, kimliğimiz ne olursa olsun, bizim ismimiz Türk milletidir'' diye konuşan Bahçeli, kendilerinin bu ülkede yaşayan herkesi, bin yıllık kaynaşmanın aziz hatırası olarak gördüklerini söyledi.
        
-''SİZ BİZSİNİZ, BİZ DE SİZ''-
        
Türklerin son yurdu olan Türkiye'de nefes alan herkesi, ecdadın yadigarı olarak kabul ettiklerini ifade eden Bahçeli, ''Doğudan batıya, güneyden kuzeye hangi etnik kökene, hangi mezhebe mensup olursa olsun, herkesi Cenab-ı Allah'ın kutsal bir emaneti olarak benimsiyor ve sahipleniyoruz'' dedi.
        
''Farklılıklara pirim vermedik, bir olduğumuzu, eşit olduğumuzu muhataplarına duyurduk'' diyen Bahçeli, bu itibarla anlayan, bilmeyen, çağıran, koşan, sevinen, üzülen ve bekleyen herkesi bir gördüklerini, beraber kabul ettiklerini ve ayrılmaz bir bütün olarak yüreklerine bastıklarını ifade etti.
        
Bahçeli, ''Başka türlüsünü de zaten düşünemezdik, düşünmeyiz. Türk milletinin, hiç bir evladı, bu ülkenin zencisi değildir, buna inandık. Türk milletinin hiçbir ferdi, bu ülkenin ötekisi değildir, bundan asla taviz vermedik. Kimsenin kendi evinde yabancı olmasını istemedik, aklımızdan geçirmedik. Aksini düşünenlerin ise heybetli bir şekilde karşısında durduk'' diye konuştu.
       
Diyarbakırlı vatandaşlara seslenen Bahçeli, ''Siz bizsiniz, biz de siz'' dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Her derde deva olacağız. Kim olursa olsun, kökeni nereye dayanırsa dayansın Türk milletinin bütün fertlerini bir ve beraber görecek, kucaklayacağız. Alevi kardeşim, Sünni kardeşim hiç endişelenmesin. Biz varız. Kürt kökenli kardeşim merak etmesin biz, ortak payda ve müşterek değerler ekseninde her meselenin üstesinden geleceğiz'' dedi.
        
Bahçeli, İstasyon Meydanı'ndaki mitingde, yoksulluğun ve işsizliğin etnik kimliğinin olmadığını belirtti.
        
Bahçeli, şöyle konuştu:
        
''12 Haziran'da asıl sorunlarınızı örtbas edenlerden hesap soracak mısınız? Bin yıllık kardeşliğimizi bozmaya çalışanlara haddini bildirecek misiniz? İşsizliği, yoksulluğu, sefaleti size layık görenlerin yakasından tutacak mısınız? Diyarbakırlıların bu 'evet'leri kardeş kavgası için ellerini ovuşturanlara uyarıdır. Türkiye'nin birliği ve dirliği için verilen bir onaydır. Diyarbakırlı vatandaşlarıma güveniyor ve inanıyorum.''
        
Bahçeli, Türkiye'nin her yönden tuzaklarla çevrildiğini ve kısır döngü içine hapsedildiğini öne sürerek, şöyle dedi:
        
''Türkiye iyi yönetilmemektedir. Vurgun çeteleri tam mesai içindedir. Ülkenin her yanı dökülmektedir. Şüphesiz Diyarbakır da bundan nasibini almaktadır. AKP hükümeti, ülkemizi perişan duruma getirmiştir. Millet ve devlet bekası üst düzeyde tehdit altındadır. 8,5 yıldır iş başında olan AKP hükümeti içte ve dışta ülkemizi ağır ipoteklerin altına sokmuştur. AKP, kriz olmuş, kaos olmuş, cepheleşmeleri teşvik etmiştir. AKP ve CHP'nin danışıklı dövüşü ülkemizi uçurumun kenarına getirmiştir. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'En büyük projem' dediği yeni anayasa projesiyle Türkiye bölünmeye doğru yelken açacaktır. Buna 'dur' demek lazımdır, buna mani olmak lazımdır. Bu zihniyetin üçüncü dönem iktidara gelmesi Türk milleti için felaket olacaktır. 'İleri demokrasi' propagandasıyla Türkiye hızla dağılmaya doğru gitmektedir. Buna engel olmak gerekmektedir. Ülkemizde asayişsizlik, açlık, adaletsizlik zirveye çıkmıştır. Başbakan Erdoğan'ın yönettiği Türkiye yaşanamayacak hale gelmiştir. Bize, 'Kağıttan kaplan' diyen Recep Tayyip Erdoğan, 12 Haziran'dan sonra kağıttan kaplan mı, yoksa ensesinden tutacak bozkurt mu olduğumuzu açıkça görecektir. Yüce Divan'a gittiğinde sözlerinden pişman olacak, ama iş işten geçmiş olacaktır.''
        
Diyarbakırlıların sorunlarını herkesten daha iyi bildiklerini ifade eden Bahçeli, 12 Haziran'dan sonra onarım ve toparlanma iktidarlarıyla Türkiye'yi ayağa kaldıracaklarını söyledi.
        
Bahçeli, aralarında Diyarbakırlı işsizlerin de bulunduğu 700 bin işsize iş bulacaklarını, emeklilere bir maaş fazla vereceklerini, terörün bitirilmesi için güvenlik önlemlerinin yanı sıra ekonomik, sosyal, psikolojik, idari, demografik ve kültürel unsurları kapsayan bir strateji uygulayacaklarını bildirdi.
       
GAP'ı en öncelikli stratejik yatırım olarak ele alacaklarını ve en kısa zamanda tamamlayarak bölge insanının istifadesine sunacaklarını anlatan Bahçeli, diğer bölgesel projeleri de hızla tamamlayacaklarını dile getirdi.
        
Bahçeli, yoksulluğu mağlup edeceklerini ve Hilal Kart'la muhtaçlara sahip çıkacaklarını vurguladı.

-GÜVENLİK GÜÇLERİNİN AYLIKLARINA 310 LİRA İLAVE-
        
Devlet Bahçeli, asgari ücreti 825 liranın üzerine çıkaracakları, güvenlik güçlerinin aylıklarına ilaveten 310 lira, koruculara 155 lira güvenlik tazminatı verecekleri, emekli maaşlarında seyyanen artış yapacakları vaadinde bulundu.
       
Bahçeli, şunları kaydetti:
        
''Her derde deva olacağız. Kim olursa olsun kökeni nereye dayanırsa dayansın Türk milletinin bütün fertlerini bir ve beraber görecek, kucaklayacağız. Alevi kardeşim, Sünni kardeşim hiç endişelenmesin. Biz varız. Kürt kökenli kardeşim merak etmesin biz, ortak payda ve müşterek değerler ekseninde her meselenin üstesinden geleceğiz.''
        
''Anayasa çözümlerini koro gibi seslendirenlerin, onlar gibi düşünmedikleri için MHP'yi 'Değişim karşıtı' olarak sunacakları'' öngörüsünde bulunan Bahçeli, ''Biz bölünmeye taraf değiliz. Biz ayrışmaya taraf değiliz. Ancak ekmeğimizi, soframızı ve sevgimizi paylaşmaktan yanayız. Adaletli paylaşmaktan, kardeşçe yaşamaktan, birlikte ekonomik kalkınmışlıktan tarafız. Sözlerimizi kim nasıl anlarsa anlasın. Biz buyuz. İnançlarımız ve görüşlerimiz bunlardır. Ülke sizin karar sizin, tercih sizin'' dedi.
        
-YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ-
        
Bu arada, dün Elazığ mitinginin ardından geceyi bu kentte geçiren Bahçeli, bugün öğle saatlerinde yaklaşık 50 araçlık bir konvoyla Diyarbakır'a hareket etti.
        
Bahçeli'ye yol boyunca zırhlı araçlar içinde özel harekat timleri ve jammer eşlik etti. Diyarbakır'ın Ergani ilçesine gelişinde kendisini karşılayanları gören Bahçeli, araçtan inerek vatandaşlarla tokalaştı.
        
Bahçeli'nin aracının da içinde bulunduğu konvoy üzerinde Ergani'den itibaren 2 askeri skorsky helikopter Diyarbakır'a kadar uçuş yaptı.
        
Diyarbakır girişinde konvoya polis motosikletleri ile çok sayıda sivil araç katıldı. Yol boyunca jandarmanın güvenlik önlemi alması dikkati çekti.
        
Bahçeli, kente gelişiyle birlikte doğruca miting alanına gitti. Alanda, polisin yoğun güvenlik önlemi alırken, vatandaşlar miting alanına kontrol noktalarından geçirilerek alındı.
        
Çok sayıda partilinin doldurduğu İstasyon Meydanı, parti bayrak ve flamalarıyla süslendiği, çevre binalara Bahçeli posterleri asıldığı görüldü.
        
Alanda, ''Sayın Başbakan unutmasın, bize her yer Diyarbakır'', ''Bin yıllık kardeşliği 8 yıllık kardeşlik bozamaz'', ''Aynı bedende can gibiyiz. Biz  Diyarbakır'ız, Türkiye'yiz'' yazılı dövizler de açıldı.

Bahçeli konuşmasını şöyle tamamladı: Ne mutlu türküm diyene..

Sayın bahçeli, hani hepimiz eşittik.? peki kürtler de ne mutlu türküm diyene mi desin sayın bahçeli.?1307 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ