• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam539
Toplam Ziyaret15027814
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Van Valisinin katkıları ile iki aşiret arasındaki Kan Davası Barış ile sonuçlandı

Van'ın Erciş ilçesinde Hıdıranlı ve Galkanlı aşiretine mensup aileler arasında 3 ay önce başlayan husumet, Van Valisi Münir Karaloğlu'nun da katıldığı barış yemeği ile sonlandırıldı.

Hıdıranlı ve Galkanlı aşiretleri arasındaki kan davasının sona erdirilmesi için ilçeye bağlı Aşağıgöze Köyü İncesu Mezrası'nda bir barış yemeği verildi.

Yemeğe Van Valisi Münir Karaloğlu, İlçe Kaymakamı Ramazan Fani, Erciş Belediye Başkanı Zülfikar Arapoğlu, Garnizon Komutanı Topçu Kurmay Albay Yılmaz Yıldırım, Ünseli Belediye Başkanı İshak Polat, İl Müftüsü Nimetullah Arvas, Müftü Yardımcısı Faysal Geylani, kurum amirleri Hıdıranlı ve Galkanlı aşiretine mensup aileler ve çok sayıda davetli katıldı. İl Müftüsü Nimetullah Arvas'la birlikte İncesu Mezrası'na gelen Hıdıranlı aşiretine mensup aileler, Galkanlı aşireti mensupları tarafından karşılandı. İki aşiretin temsilcileri Müftü Arvas'la birlikte Vali Münir Karaloğlu'nun bulunduğu masaya geldi. Karaloğlu, iki aile arasında devam eden husumetin sona erdirilmesi amacıyla aşiret temsilcilerinin kucaklaşmalarını istedi. İl Müftüsü Nimetullah Arvas'ta bir daha kan davası olmaması için de aşiret temsilcilerine birer adet Kur'an-ı Kerim hediye etti. İki aile temsilcisi de Kur'an-ı Kerim'i öperek teslim aldılar ve bir daha kan davası gütmemek üzere söz verdiler. Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından İl Müftüsü Nimetullah Arvas, birlik ve beraberlik mesajları verirken, kan davasının ise İslam dininde yerinin olmadığını belirtti. Barış yemeğine katılan Vali Münir Karaloğlu da, 3 ay önce başlayan kan davasının barışla noktalanmasının kendisini memnun ettiğini belirterek, iki ailenin ileri gelenlerine teşekkür etti.

Yunus Emre'nin 'Ben gelmedim dava için, benim işim sevgi için, dostun evi gönüllerdir, gönülleri yapmaya geldim' dizelerini hatırlatarak konuşmasına devam eden Karaloğlu, "Bu topraklarda kan, gözyaşını, kavgayı, nefreti, kini devam ettirmek isteyenler her zaman kaybedeceklerdir. Bu topraklarda barışı, sevgiyi, merhameti, muhabbetti yaymak isteyenler kazanacaklardır. Bu barış yemeği de bunun en güzel nişanesinidir. Ben bu kanı, kan davasını torunlarına, çocuklarına bırakmadan kısa bir süre içerisinde çözen başta aile büyüklerine, kaymakam arkadaşıma, emeği geçen, araya giren, emek sarf eden akil insanların tamamına teşekkür ediyorum. Barış yemeğinde buluşmak güzel de barışacaksak niye kavga edelim. Niye barışmayı mecbur kılacak kanı akıtalım. İncir çekirdeğini doldurmayacak basit meselelerde niye bir bir canımıza kıyalım. Bu topraklarda insanımız insanımıza kıymasın, kan akıtmasın, kan davası olmasın" temennilerinde bulundu.

Yapılan konuşmaların ardından iki aşiret mensupları ve davetliler birlikte barış yemeği yedi. Pazar günü ise Erciş ilçe merkezinde bu kez iki ailenin Hıdıranlı aşiretinin vereceği yemekte buluşacağı kaydedildi.

 

www.internetvan.com3712 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ